Dlaczego glutamina dla osób aktywnych jest tak ważna?

Aktywny tryb życia, to bardzo wiele pozytywnych konsekwencji, a także znacznie lepsze samopoczucie. Codzienny ruch, wbrew pozorom, daje nam jeszcze więcej pozytywnej energii, chęci do działania, jak również motywacji. Oprócz bycia aktywnym nie możemy zapominać też o odpowiednim żywieniu i o suplementach diety. Suplementy diety odżywiają, wspomagają działanie układów organicznych, stymulują poprawne działanie narządów wewnętrznych, uczestniczą w przemianach i procesach, usuwają niedobory. Jednym z nich jest glutamina, która dodatkowo buduje silną odporność organizmu nie tylko na pogodowe czynniki zewnętrzne, ale również na wirusy, bakterie, grzyby, drobnoustroje. 

Glutamina – z jakimi substancjami występuje w suplementach? 

Glutamina, to składnik, który na co dzień jest łączony z wieloma innymi mineralnymi wspomagaczami. Dzięki temu, działanie glutaminy jest jeszcze bardziej zintensyfikowane, jak również produktywne. W suplementach możemy spotkać ją m.in. z L- leucyną, czyli aminokwasem o niezwykłych właściwościach aktywizujących syntezę białkową w strukturach mięśniowych (MPS). Podaż tego aminokwasu może intensyfikować tempo MPS w sposób absolutnie niezależny od podaży innych typów aminokwasów. Wynika to z faktu, że wysokie stężenie L-leucyny we krwi aktywizuje kinazę mTOR. L- leucyna ponadto zwiększa poziom aktywności insulinowej, która jako ważny hormon anaboliczny wspomaga dostarczanie składników odżywczych do wnętrza komórek mięśniowych.

Glutaminę łączy się też z izoleucyną (L-izoleucyną), waliną, aminokwasami rozgałęzionymi BCAA. Izoleucyna jest izomerem L- leucyny, a co za tym idzie, nieco słabiej aniżeli ona oddziałuje na poziom aktywności kinazy S6K1. Posiada natomiast dużo większą zdolność do tego, by wychwytywać glukozę w komórkach mięśniowych. Izoleucyna posiada silne zdolności antykataboliczne, które zabezpieczają tkankę mięśniową przed jej rozpadem. Jest to możliwe dzięki temu, że ten aminokwas ogranicza proces glukogenezy, który w przypadku zbyt niskiej dostępności glukozy pobiera ją docelowo z mięśni. Izoleucyna ponadto uczestniczy aktywnie w resyntezie glikogenu mięśniowego oraz wspiera prawidłowy metabolizm glukozy w mięśniach szkieletowych, przyczyniając się tym samym do znacznej poprawy osiągów sportowych, logistycznych, jak również motorycznych. Walina z kolei, należy do części składowej jednej z największej i najsilniejszej grupy aminokwasów, których role i właściwości opisaliśmy powyżej. Wspiera ona resyntezę glikogenu mięśniowego i odnowę tkankową.

Z glutaminą występuje także tauryna, jest to aminokwas niebiałkowy, występujący obficie w mięśniach szkieletowych oraz wewnątrz tkanki mózgowej. Podobnie jak glutamina, tauryna posiada umiejętność transportowania oraz magazynowania azotu, jak też kreatyny w mięśniach. 

Czy rodzaj diety ma wpływ na przyswajalność suplementów? 

To, jakie jedzenie przyjmujemy na co dzień do organizmu ma ogromne, niebagatelne znaczenie. Każdy typ pokarmu oddziałuje na organikę ludzkiego ciała, bez względu na swoją wartość kaloryczną. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że tłuszcze wcale nie są zdrowe i nie powinno się ich jeść. Rzecz jasna, fałszywość tego stwierdzenia została bardzo szybko zweryfikowana. Chodzi o to, że wyróżniamy dwa rodzaje kwasów tłuszczowych: nasycone i nienasycone. Tłuszcze niesycone to takie, które przynoszą wartości odżywcze dla organizmu, wspomagając jego funkcjonowanie, procesy wzrostowe, rozwojowe, pamięciowe i motoryczne. Dzięki nim także, znacznie lepiej i szybciej rozpuszczają się w organizmie suplementy diety, dlatego zdecydowanie korzystniejszym będzie przyjmowanie suplementów właśnie w towarzystwie: awokado, oleju kokosowego, oleju lnianego , oliwy z oliwek, orzechów, tranu, pestek, nasion i tym podobnych. Kwasy tłuszczowe, które możemy uznać jako nasycone, to wszelkiego rodzaju oleje i dania typu fast-food, które posiadają znaczącą wartość kaloryczną i nie stoją za nimi najmniejsze walory odżywcze. Suplementy znacznie lepiej przyswajają się, gdy w diecie zawarta jest odpowiednia ilość witamin – warzyw, owoców, chudego mięsa, ryb, płynów (ważne, aby odrzucić słodkie, gazowane napoje, nektary). Absolutnie szkodliwe dla organizmu są również wysoko modyfikowane wyroby cukiernicze, czy też słone przekąski.